لیلا رئیسی دزکی

مصاحبه
مصاحبه
دکتر لیلا رئیسی دزکی از وکلای برجسته دادگستری که در انتخابات هیأت مدیره دوره یازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با کسب 609 رأی حائز رتبه اول گردید

  دکتر لیلا رئیسی دزکی از وکلای برجسته دادگستری که در انتخابات هیأت مدیره دوره یازدهم کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با کسب 609 رأی حائز رتبه اول گردید.

وی هم در عرصه علمی و آموزشی و هم در عرصه اجرایی و مدیریتی دارای سوابق درخشانی است.

دکتر رئیسی مقطع کارشناسی را در دانشگاه تهران و در رشته حقوق قضایی و مقطع کارشناسی ارشد را در رشته حقوق بین الملل عمومی و مجدداً در دانشگاه تهران به اتمام رساند و عضو هئیت علمی دانشگاه گردید.

وی تحصیلات خود در مقطع دکتری را در رشته حقوق بین الملل عمومی و در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران به انجام رسانید.

این بانوی فرهیخته همزمان با اشتغال به حرفه وکالت و تدریس در دانشگاه در سمت های مختلفی دانشگاهی نیز به انجام وظیفه پرداخت که ریاست شورای زنان فرهیخته دانشگاه های آزاد استان اصفهان و ریاست اداره حقوقی دانشگاه های آزاد استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری از جمله آنها می باشد.

پایگاه خبری حقوق نیوز  در مصاحبه ای با دکتر رئیسی سوابق مدیریتی، دیدگاه ها و نظرات وی درباره مشکلات کانون‌های وکلای دادگستری و همچنین برنامه های ایشان در صورت پیروزی در انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری اصفهان را منعکس کرده است.

فعالیت در کانون وکلای دادگستری

این وکیل دادگستری فعالیت خود در کانون وکلا را با فعالیت در حوزه زنان آغاز کرد که انعکاس فعالیت های ایشان و همکارانشان باعث ایجاد کمیسیون بانوان در کانون وکلا گردید.

رئیسی در کنار فعالیت در حوزه زنان در حوزه حقوق بشر نیز فعالیت داشته و به همین سبب نماینده کانون وکلا در کمیسیون حقوق بشر اسکودا بود. وی همچنین مدتی نیز در شورای معاضدت فعالیت داشت.

دکتر رئیسی در دور هفتم و هشتم انتخابات کانون وکلا با اخذ رای لازم به هیئت مدیره کانون راه یافت و به عنوان نایب رئیس کانون وکلا انتخاب شد و در دو دوره دو ساله به فعالیت پرداخت. وی در این چهار سال رابط کانون وکلا و دادگستری نیز بود.

در دوره نهم ریاست کمیسیون حقوق بشر را طی دو سال بر عهده داشت که فعالیتهای علمی چشمگیری توسط ایشان و همکارانشان صورت گرفت.

در دور دهم مدتی در کمیسیون داوری فعالیت داشت اما به دلیل جهت گیریهایی که در کانون وجود داشت از قسمت های مختلف کانون وکلا حذف گردید.

فعالیت ها در حوزه زنان

رئیسی معتقد است فعالیت در حوزه زنان باید به دور از نگاه های جنسیتی و بر مبنای نگاه انسان محور باشد.

وی در راستای ترویج نگاه انسان محور و اصلاح دیدگاه های جنسیتی کارگاه ها و سمینارهای آموزشی متعددی را برگزار نموده است تا جایگاه زنان بر اساس ریشه های علمی و به دور از مباحث سیاسی و حساسیت برانگیز تبیین گردد.

برگزاری بیش از 20 دوره کارگاه های آموزشی در حوزه زنان برای مخاطبینی که در حوزه های مختلف اجتماعی و حرفه ای فعالیت می کنند از دیگر فعالیت های ارزشمند ایشان می باشد.

رئیسی با همین نگاه انسان محور همواره در تلاش بوده تا بانوان نیز از فرصت های برابر در ارکان مدیریتی کانون وکلا برخوردار باشند و تابوهایی که در زمینه حضور زنان در قسمت های مختلف کانون وکلا از جمله قرار گرفتن یک خانم به عنوان قاضی دادگاه انتظامی کانون وکلا و یا به عنوان نایب رئیس کانون وکلا وجود داشت شکسته شود.

با تلاش هایی که توسط خانم رئیسی و با مساعدت دیگر همکاران صورت گرفت، در دور اول حضور ایشان در هیئت مدیره کانون وکلا آمار حضور بانوان در کانون وکلا به شکل چشمگیری افزایش یافت. برای اولین بار بانوان در دادگاه های کانون وکلا راه یافتند. برای اولین بار یک خانم رئیس شورای معاضدت گردید و برای 4 سال به صورت بسیار موفق عمل کرد.

اما به عقیده وی آمار مشارکت بانوان در کانون وکلا همچنان محدود است.

مشکلات کانون‌های وکلای دادگستری و وکلا

دکتر رئیسی معتقد است که امروزه کانون وکلا با مشکلاتی مواجه است که ریشه این نهاد را هدف قرار داده اند.

  • تلاش در جهت محدود و یا سلب کردن استقلال کانون وکلا

رئیسی یکی از مهمترین مشکلات کانون وکلا را طرح مباحثی می داند که در راستای محدود کردن و حتی بعضاً سلب استقلال کانون وکلا مطرح می گردند.

  • ایرادهایی که در قانون وجود دارند

این وکیل دادگستری قانون را به واسطه ی ایراداتی که بر آن وارد است، پاسخگوی نیازهای امروز نهاد وکالت نمی داند و این امر را موجب فشار بر وکلا ارزیابی می کند. از جمله این ایرادات در حوزه مباحث مالی و یا در حوزه صندوق حمایت و بحث های بیمه وکلا مطرح است.

  • هجمه های سنگین به نهاد وکالت

این استاد دانشگاه با اشاره به هجمه های سنگینی که از سوی نهادهای رسمی و غیر رسمی به وکلا و نهاد وکالت وارد می گردد این امر را زمینه ساز ایجاد تدریجی حس بدبینی به وکلا در سطوح مختلف جامعه می داند.

به عقیده وی هجمه های سنگین به وکلا در شرایطی صورت می گیرد که امروزه حداقل اطلاعات به افراد جامعه درباره کارکردهای مختلف و نقش های مثبت نهاد وکالت ارائه می گردد. از جمله این خدمات مباحث پیشگیرانه است. رئیسیدر این زمینه می گوید: در کشورهای توسعه یافته بخش مهمی از خدمات وکلا در حوزه پیشگیری است. در این کشورها هر فردی دارای وکیل است و وکیل وی در تمام امور مشاوره های لازم را به وی ارائه می دهد و در نتیجه این مشاوره ها افراد دچار بسیاری از معضلات و مشکلات حقوقی و کیفری نمی شوند.

رئیسی معتقد است در ایران تبلیغات منفی درباره وکلا باعث شده نقش پیشگیرانه وکلا کاملاً نادیده گرفته شود.

  • ایجاد حس بدبینی نسبت به نهاد وکالت و وکلا

این وکیل دادگستری از عدم نگاه حمایتی به نهاد وکالت در ایران انتقاد کرده و گفت نه تنها نسبت به نهاد وکالت نگاه حمایتی وجود ندارد بلکه در جهت عکس، نگرش تخریبی نسبت به این حرفه ترویج می شود که موجب حس بدبینی در مردم نسبت به وکلا شده است. این نگاه بدبینانه در جامعه نسبت به وکلا باعث گردیده تا افراد بدون مشاوره با وکیل اقدام به طرح دعاوی می کنند که اصول درست در آن رعایت نشده و این امر موجب بروز مشکلات فراوانی هم برای مردم و هم دستگاه قضایی می شود و هزینه های بسیاری به افراد و دستگاه قضایی وارد می شود.

  • نقض شأن و حرمت وکلا

به عقیده رئیسی نقض شأن وکلا به کرات اتفاق می افتد و هیچ نهاد حمایتی به جز کانون وکلا نیز از آنها حمایت نمی کند.

وی از نقض شأن وکلا هم در دادگستری و توسط برخی قضات یا کارمندان دادگستری و حتی افراد عادی و هم در سطح جامعه انتقاد می کند.ایشان می گوید: وقتی فیلمی ساخته می شود و در این فیلم بدترین و منفورترین نقش، نقش یک وکیل است و مخاطبین مختلف این فیلم را نگاه می کنند به آنها القا می شود که وکلا انسان های کلاهبردار و شیادی هستند.

به عقیده این وکیل دادگستری دستگاه حاکمه بویژه دستگاه قضایی باید بپذیرد شأن وکلا امر فردی نیست و چنانچه شأن وکیل رعایت نشود شأن دستگاه قضا رعایت نشده و عدالت دچار آسیب شده است.

رئیسی معتقد است باید جایگاه بالایی که وکلا در سایر کشورها دارند در ایران نیز وجود داشته باشد و به عنوان اغیار مزاحم که بخشی از بدنه اجرای عدالت نیستند به آنها نگاه نگردد.

  • مشکلات مالیاتی

درباره مشکلات مالیاتی وکلا رئیسی عملکرد اداره دارایی در این زمینه را مورد انتقاد قرار می دهد. وی می گوید: اداره دارایی در بسیاری موارد علی الرأس برای وکلا مالیات در نظر می گیرد و در تعیین علی الرأس بسیاری واقعیات دیده نمی شود. در بسیاری موارد علی الرأس مبلغی را به عنوان مالیات برای وکلا در نظر می گیرند اما وکلا به دلیل مشکلات مالی و معیشتی توان پرداخت آن را ندارند که این امر باعث مشکلات دیگری از جمله عدم تمدید پروانه و قبول پرونده می گردد.

به عقیده وی اداره دارایی باید در مورد حرفه وکالت نگاهی واقع بینانه داشته باشد و علی الحساب و کلی عمل ننماید. البته وکلا نیز باید آموزش ببینند تا در بحث های مالیاتی درست و قانونمند عمل کنند.

  • طرح حذف آزمون وکالت

به عقیده رئیسی این طرح هیچ مبنای علمی و منطقی ندارد بلکه بر اساس حس رقابت منفی و حتی حس خصمانه مطرح شده است.

وی می گوید: وکالت از جمله نهادهایی است که دارای استانداردها و شاخص های جهانی است و در چه کشوری یک لیسانس حقوق به راحتی می تواند وکیل شود. این طرح نه تنها برای نهاد وکالت بلکه برای جامعه نیز هیچ نفعی ندارد. زیرا کسانی که در حرفه وکالت فعالیت می کنند به غیر از مدرک دانشگاهی باید شاخص های دیگر علمی و تخصص های لازم را داشته باشند.

اهداف دکتر رئیسی از شرکت در انتخابات کانون وکلای دادگستری اصفهان

رئیسی مهمترین هدف خود از شرکت در انتخابات کانون وکلا را تحقق عدالت و کمک به حفظ و جلوگیری از نقض حقوق انسان ها بیان می کند. به عقیده وی کانون وکلای دادگستری نهادی که می بایست وکلا را برای انجام وظایف انسانی شان توانمند سازد و برای تحقق این امر کانون وکلا باید در موقعیت درست و مناسبی قرار داشته باشد تا بتواند از اعضای خود حمایت کند.

به عقیده وی کانون وکلا با برخورداری از استانداردها و ویژگی های که نه تنها در ایران بلکه در جهان برای آن تعریف شده می تواند نقش اساسی خود در حمایت از وکلا را انجام دهد، اما متاسفانه در حال حاضر این نهاد با مشکلات و معضلات عدیده ای روبر است. وی یکی از اهداف خود را از شرکت در انتخابات کانون وکلا احساس مسولیت در برابر معضلات و مشکلات وکلا عنوان می کند.

برنامه های پیشنهادی

رئیسی معتقد است امروز برای حل مشکلات نهاد وکالت می بایست توسعه پایدار در کانون وکلای دادگستری تحقق یابد. به عقیده وی برنامه های روزمره جوابگوی مشکلات کانون وکلا نیست زیرا کانون وکلا یک نهاد پیچیده است و باید برنامه های درازمدت برای این نهاد تعریف کرد. برنامه هایی که بر اساس سیاست های هوشمندانه و معقولی قرار گرفته باشد.

وی یکی از مهمترین شاخص های توسعه پایدار را تحول از مدیریت سنتی به مدیریت نوین تعریف می کند. دکتر رئیسی ویژگی های مدیریت نوین را اینگونه بر می شمارد:

شاخص سازی

یکی از مباحث مهم در مدیریت نوین بحث شاخص سازی است. در مدیریت نوین برای هر قسمت شاخص هایی تعریف می شود که بر اساس این شاخص ها افراد در قسمت های مختلف کانون از جمله در هئیت مدیره قرار می گیرند. در واقع افراد توانمند بر اساس شاخص ها وظایف را بر عهده می گیرند نه بر اساس گروهبندی های صنفی که این امر موجب شایسته سالاری در کانون وکلا می گردد.

شفافیت

رئیسی شفافیت را یکی از شاخص های مدیریت نوین می داند. به عقیده وی بسیاری از معضلات ناشی از عدم شفافیت و پنهان کاری است. دکتر رئیسی گفت: در نهادهای اجتماعی اصل بر علنی بودن، آشکار بودن و غیر محرمانه بودن است.

در همین راستا از جمله برنامه های دکتر رئیسی طراحی سامانه های مجازی است که وکلا به راحتی در جریان اطلاعات و تصمیمات هیئت مدیره قرار گیرند. به عقیده وی اگرچه جلسات هئیت مدیره علنی و حضور در آن منعی ندارد اما باید دسترسی وکلا به اطلاعات جلسات از طریق سامانه های مجازی به سهولت صورت گیرد.

الزام به پاسخگویی

از دیگر شاخص های مدیریت نوین به اعتقاد دکتر رئیسی پاسخگویی است. در همین راستا از جمله برنامه های ایشان طراحی سیستمی به نام سنجش و ارزیابی است. در این سیستم وکلا می توانند نظرات خود را درباره تمامی فعالیت ها، تصمیمات و بخش های مختلف کانون از جمله هئیت مدیره اعلام نمایند و نقدها و اعتراضات خود را از طریق این سامانه مطرح نمایند.

تقویت ابزارهای حمایتی

از دیگر برنامه های رئیسی تقویت ابزارهای حمایتی در کانون وکلا می باشد زیرا اساساً کانون وکلا خود نهائی حمایتی است بنابراین باید ابزارهای حمایتی این نهاد تقویت گردد. در این راستا سامانه ای تحت عنوان سامانه حامی ایجاد می گردد که از طریق این سامانه وکلا می توانند برخوردهای نادرست و یا مشکلات خود در دادگستری را مطرح کنند بدون آنکه الزامی به حضور در کانون داشته باشند و کانون وکلا از این طریق پیگیریهای لازم را انجام خواهد داد.

درآمدزایی

یکی از مهمترین مشکلات کانون وکلا معضل مالی است. این معضلات مالی باعث گردیده کانون در بسیاری موارد توان حمایت از اعضا خود را نداشته باشد. مهمترین منبع درآمد کانون وکلا حق عضویت اعضا می باشد. یکی از برنامه های رئیسی ایجاد درآمدزایی برای کانون وکلا از راه های درست و قانونی است به گونه های که به هیچ عنوان به استقلال کانون وکلا خللی وارد نگردد.

پایگاه اطلاع‌رسانی وکیلنا+ 3
مخالفم - 0
نظرات : 0
منتشر نشده : 0

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

درباره سایت وکیل نا

سایت وکیل­ نا به منظور اطلاع­ رسانی و آگاهی ­بخشی به عموم مردم و اکثرا کسانی که دانش تخصصی حقوقی نداشته و در زندگی روزمرۀ خود ممکن است با مسائل حقوقی و قضایی مواجه شوند ایجاد گردیده است.

درج آگهی در وکیل نا برای عموم وکلا آزاد است و مسئولیت اطلاعات وارد شده با آگهی دهنده می‌باشد. لطفا قبل از هر گونه اقدام از اعتبار و کیل مربوطه مطمئن شوید.

© تمامی حقوق این سایت برای وکیلنا محفوظ است.

/ طراحی و اجرا: آرادپرداز